मितिः २०८१, १ असार शुक्रबार

माइती नेपालले गर्यो भारतबाट ५० महिला तथा बालबालिकाको उद्धार

मानव बेचबिखनविरुद्ध कार्यरत संस्था माइती नेपाल वीरगन्ज आवधिक गृहले सन् २०२२ डिसेम्बर २९ बिहीबारसम्ममा भारतबाट ५० महिला तथा बालबालिकाको उद्धार गरेको छ । भारतबाट उद्धार गरी ल्याइएकामध्ये डेढ दर्जन महिला भारतको छौडादानो क्षेत्रमा सञ्चालित अर्केस्ट्रा नृत्य समूहहरूमा जोखिमपूर्ण रुपमा काम गरी बसेका नेपाली चेलीहरू रहेका गृहकी प्रमुख गोमा पौडेलले बताउनुभयो ।

त्यसैगरी, बालमजदुरी प्रयोजनका लागि दलालहरुबाट भारत लगिएका एक दर्जन बालकहरूको पनि मुम्बईबाट उद्धार गरी नेपाल ल्याइएको छ । यस अवधिमा दुई सय ३५ चेलीबेटी तथा बालबालिकाको आन्तरिक रुपमा उद्धार गरिएको छ । तीमध्ये अधिकांश जोखिमपूर्ण रुपमा दलालको प्रलोभनमा परी भारत जान लागेका चेलीबेटीहरू हुन् । यसबाहेक प्रहरीले विभिन्न घटनासँग सम्बन्धित महिला तथा बालबालिकाहरूलाई पनि गृहमा आश्रयका लागि ल्याएर जिम्मा लगाएकाहरू पनि रहेको बताइएको छ ।
एक वर्षको अवधिमा वीरगन्जस्थित नेपाल–भारत सीमाबाट उद्धार गरी सात चेलीबेटीलाई सिधै घर फिर्ता गरिएको छ । गृहले उद्धार गरेकामध्ये दुईसय ५५ महिला तथा बालबालिकालाई उनीहरूको पारिवारिक पुनर्मिलनसमेत गराइएको छ ।

एक वर्षको अवधिमा ४६ महिला तथा बालबालिका खोजतलासको उजुरी गृहमा परेपछि ३२ जनालाई फेला पार्न सफलतासमेत मिलेको प्रमुख पौडेलको भनाई छ । यस अवधिमा गृहले एकजनाविरुद्ध जिल्ला अदालतमा प्रहरीमार्फत मानव बेचबिखनविरुद्धको मुद्दा दर्ता गराएको छ । उक्त मुद्दामा ती पिडकले सजायसमेत पाइसकेका छन् ।
त्यसैगरी, १० पीडितको हकमा १६ पिडकविरुद्ध जबरजस्ती करणीको मुद्दा दर्ता गराएको र ती मुद्दा विचाराधीन रहेको बताइएको छ । गृहमा यस अवधिमा घरेलु÷लैंगिक हिंसामा २९ वटा निवेदन परेकोमा २० निवेदनको समस्या समाधान भएको र सात समस्यालाई प्रहरीलगायत अन्य निकायमा रिफर गरिएको जनाइएको छ ।

No widgets found. Go to Widget page and add the widget in Offcanvas Sidebar Widget Area.